Yeni Doğmuş Kedi Nasıl Beslenir?

Yeni doğmuş bir kedi tıpkı bir insan yavrusu gibi bakıma muhtaçtır. En çok ihtiyaç duyduğu alan ise beslenmedir. Peki, yeni doğmuş kedi nasıl beslenir? Yavru bir kedi annesi tarafından terkedilmiş ise bu kedinin ihtiyacı olduğu anne sütünü sizin bulmanız gerekebilir. Kedilerin anne sütü bütün veterinerler ve eczanelerde toz halinde bulunabilecek bir besindir.

yeni-dogmus-kedi-nasil-beslenir

Bunun yerine normal pastörize süt kullanırım diyorsanız yanılıyorsunuz. Tıpkı kedi annelerde de normal annelerdeki gibi yavrusunu hastalıklara karşı koruyacak antibiyotik maddeler içeren süt üretilmektedir. Pastörize bir süt onun bu ihtiyacını karşılayamayabilecektir. Yalnız anne sütü bulamama durumunda mecburen pastörize süt kullanmanız gerekebilir.

Bu durumda bu sütü daha besleyici hale getirmek gerekir. Normal 100 gr pastörize sütün içerisine 2 yumurtanın sarısı 1 kesme şeker ve 1 çay kaşığı margarin katmanız yeterli olacaktır. Kediler içinde süt biberon ile verilmelidir. Sütü ısıtmadan sıcak su dolu kaba koyarak ılıtabilirsiniz. Kedi büyüdükçe emzirme saatlerini de buna göre azaltabilirsiniz.