Kargo Ve Koli Etiketi

Kargo yollamaları aşamasında kargonun üzerinde yapıştırılan üzerine ağırlığı, gideceği yeri ve gönderilen yer yazılımına kargo etiketi denir. Kargolarda üzerine yapıştırılarak gönderim yapılır. Kargolarda kullanılan etiketler renksiz bir baskıdır.

Uzunluğu ve genişliği istenilen ölçüde ayarlanabilir ve uygulanabilir. Kargo etiketini uygulamazsanız kargonuz teslimat yerine ulaşamaz ve gönderim işlemi gerçekleştirilemez. Kargolarda kullanılan kargo etiketi ayrıca bir tür detaylı yazılımı uyguladığınız bölümdür. Kullanım sürelerine göre farklılıklar gösteren kargo etiketi gün ya da ay belirlemesi dahilindedir.

Kargoların üzerine yapıştırılmak için kolinin dış yüzeyine yapıştırılması ile üzerinde gideceği yer ve içerisinde bulunan ölçüm ve ebatlarının yer aldığı banda koli etiketi denir. Koli etiketi uygulanmasının en büyük sebebi ısılar ile meydana gelen ya da olumsuz şartların sebebiyet vermesi durumunda silinme riski bulunduğundan koli etiketi uygulanır. Genellikle iş merkezlerinde kullanımı uygun olan sistem aynı zamanda daha hızlı bir uygulama olduğundan kullanımı da oldukça pratiktir.

Koli etiketlerinin kullanım amacı içerisinde bulunan ve varış yerlerine göre rahat bir ayrım aşaması uygulanması yönünden ayarlanmaktadır. Böylelikle daha rahat yollamak aşaması belirlenerek varış yerine göre belirlenir. Etiketin termal kullanım süresi yaklaşık olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişim göstererek kullanım ömrünü oldukça uzun bir bölüme yaymaktadır. Değişen etiketin raf ömrü ise daha fazla yılları bularak uzun ömürlü olduğu da bilinerek bu yönde uygulama yapılmaktadır. Kargo etiketi olarak genelde 100×150 veya 100×100 ebatlarında etiketler kullanılır.