Kolay Dekoratif Eşya Yapımı

Evlerinizde kullanabileceğiniz kolay dekoratif eşyalar yapabilirsiniz. Ve bu eşyaları evinizde olan malzemelerle yapabilirsiniz.

Şık Yastık Kılıfları

Kullanılmayan tişörtler ile yapacağınız bu yastık kılıflarını koltuk takımı yastıklarınıza uygulayacaksınız. Başlangıç olarak tişörtün tam desenli ve orta bölümüne yastığın kalıbını çıkartın. Devamında ise tişörtün kollarının altından boğaz bölümünü kalıp aldığınız yerden tamamen ayırın. Ve hâlâ birbirine dikişli olan kenar kısımları da tamamen kesin. Dikişli olan kısmın mutlaka tamamen tişörtten ayrılması gerekiyor. Sonra kalıbın her 4 tarafından da püsküller kesmeniz gerekecek. Bir parmak boşluk bırakarak kalıp çizgisinin kenarlarına kadar tişörtü kesin. Tüm kenarlar bittiğinde yastık ortada iken püskülleri alttakiler ile birbirine düğümleyin. Yastık kılıfınız dekorasyon için hazır, başka bir uygulamaya gerek yok.

Kotlardan Paspas Yapın

Kullanılmayan kot pantolonlar ile yapabileceğiniz bu uygulama ile dekoratif ve kullanışlı paspaslar ortaya çıkarabilirsiniz. Kotların üzerine istediğiniz boyutta ve geometrik şekilde bir kalıp koyup etrafından kota şekli çizin. İstediğiniz sayıya ulaştığında ise birbirine dikin veya kumaş yapıştırıcısı ile yapıştırın. Bu işlemi boyutu istediğiniz büyüklüğe getirene kadar devam ettirin. Eğer diktiyseniz kullanmaya başlayabilirsiniz. Yapıştırıcı kullandıysanız kuruduktan sonra eşya kullanılmaya hazır olacaktır.

Meyve Kasalarından Kullanışlı Eşyalar Yapın

Meyve kasaları ile raflar, kitaplık ve çocuklar için oyuncak kutusu yapabilirsiniz. Öncelikle kasayı kâğıt zımpara ile zımparalayarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu uygulama tahtaların ufak parçacıklarının size zarar vermesini engelleyecek ve pürüzleri yok edecektir. Uygulama bittiğinde orta veya küçük boy bir boya fırçası ile tahtalara uygulanabilen vernik veya su bazlı tutkal uygulaması yapın. Parlak sonuç istiyorsanız ilk kata tutkal ikinci kata ise tahta cilası veya vernik uygulayın. Eğer çocuk için bir eşya yapıyorsanız bu işlemler eksiksiz yapılmalıdır. Daha sonra kurumasını bekleyin. Kurumasından sonra kullanabilirsiniz.