Kağıt Bazlı Etiketler

Etiket, bir malın türünü, özelliklerini,değerini anlatan, bir ürünün kime ait olduğunu gösteren ürünün kendisine göre değişkenlik gösteren boyutu ile yapışkanlı kağıt olarak tanımlayabiliriz.

Etiketlerin başlıca kullanım alanlar; Depolarda, stok kontrolünde, perakende satış yapan mağazalarda, tek ürün satış noktalarında, özellikle en çok kullanılan yazar kasa ve  P.O.S uygulamalarında, Kan bankalarında verilen kanın cinsi gibi değerler yazılır genelde, taşınabilir okuyucular ve demirbaş  takibi gibi bir çok alanda aklınıza gelecek her sektör de mevcut olan etiket ve barkod sistemi gelişen teknoloji ile daha kolay okunabilir yönetilebilir sistemler ortaya çıkarmaktadır.

RFID okuyucular ile etikete yazılan barkod numarasını okuyarak stok kontrolü, ürün bilgisini, özelliklerini ve benzeri birçok özelliği barkoda tanımlanan birçok şeyi ortaya çıkaracaktır.

Etiketler kağıt bazlı ve plastik bazlı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bu yazımızda sizlere kağıt bazlı etiketleri detayları ile ele alacağız fakat plastik bazlı etiket çeşitlerinden de burada bahsedeceğiz. Plastik bazlı etiket çeşitleri;  poli etilen ve poli propilen olarak iki çeşitte üretilmektedir. Poli etilen(PP) olarak  üretilen PP Opak(Poli Propilen), Mat PP, PP silver, Şeffaf PP,Metalize plastik etiket olarak çeşitleri bulunmaktadır.

Kağıt bazlı etiketleri çeşitlendirir isek, Eko termal, Semi  Termal, Lamine termal, deppfreeze termal, Termal karton, lazer etiket,Transfer etiket, Floresan etiket, kuşe etiket, vellum etiket çeşitleri ile plastik bazlı etikete göre en çok tercih edilen türlere sahiptir.

Kullanım alanları kağıt bazlı etiketin daha fazla olduğu görülürken, plastik bazlı etiketin kullanım alanları daha sınırlı ve maliyet olarak da kağıt bazlı etiket plastik bazlı etikete göre daha az maliyetlidir. Kalite ve uzun ömür bakımından da maliyete göre de plastik bazlı etiketler kağıt bazlı etiketlere göre daha uzun ömürlü olup daha fazla maliyetlidir.

Etiketlerin baskı özellikleri ve kullanım şekilleri; etiketler de baskı alınabilmesi için film şeridi halinde  olan termal transfer baskı yöntemi ile  kullanılmaktadır.  Barkod yazıcı makinalar ile ısıtılarak barkod yazıcılar ile etiketlerin üzerine baskı alınmaktadır. Kullanılan bu kartuşun adı Ribon olarak tanımlanmaktadır.

Ribon çeşitleri; Wax ribon, resin ribon, wax resin ribon olarak 3 çeşitte ribonları inceleyebiliriz. Daha birkaç çeşit daha ribon markası(Toshiba, Zebra)  bulunurken piyasada en çok kullanılan ribon çeşitleridir.Toshiba ve Zebra gibi ribon markaları kendi barkod yazılarına uygun orijinal olarak üretilmektedir.

Kağıt Bazlı Etiket

Kağıt bazlı etiketler en çok tercih edilen ve maliyeti minimuma çeken kısa vadeli etiketler olarak piyasada yerini korumaktadır. Bir çok alanda kullanılan etiketler koli etiketi olarak da kullanılan yazar kasa ve pos cihazlarında kullanılan istenilen her yerde kullanabiliriz.

Eco Termal(Ekonomik Termal) Etiket

Eco Termal (Ekonomik Termal)Eco termal etiketi koruyucu tabakası alt ve üst yüzeylerinde olmaması sebebi ile çabuk tüketilen etiketler arasında yer almaktadır. Yüksek seviyeli ısıya nemli ortamlarda çabucak kullanılamaz hale gelen eco termal etiket  barkod yazıcının ısı ile ribon sıvılaşarak baskı sağlamaktadır. Kullanım alanları olarak hızlı tüketilen ürün grupları olan gıda sektörü, hastaneler gibi çeşitlendirebiliriz.

Semi Termal Etiket

Semi Termal EtiketKısa süreli kullanım alanına sahip olan semi termal etiketler yüksek seviye ısı, nem, alkole duyarlı olan kendiliğinde  kararan etiket türüdür. Ekonomik termal etiket gibi sirkülasyonu hızlı olan sektörlerde  kullanılmaktadır. Ayrıca semi termal etiketin her iki yüzeyinde koruyucu tabaka vardır.

Lamine Termal Etiket

Lamine TermalEkonomik ve semi termal etiketlere göre daha uzun ömürlü ve dayanıklı olan lamine termal yine aynı şekilde ısı ve nem gibi unsurlara duyarlıdır.  Diğer etiket türleri gibi kendi kendine kararma özelliğine sahiptir. Kullanım ömrü uzun olan ürünlerde kullanılan lamine etiket eczane,gıda  sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Deepfreeze Termal Etiket

Deepfreeze EtiketSoğuk hava depolarında ürünler için özel üretim olan deepfreeze etiketler son derece soğuk ortamlara uygun şekilde üretilmektedir. Duyarlılık seviyesi ısı ve alkole karşı duyarlı olup kendi kendine kararma yapmaktadır. Derin dondurucudaki ürünlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanım alanları soğuk hava depoları olup soğuk mekanlarda kullanılmaktadır.

Termal Karton Etiket

Termal Karton EtiketYapışkan özelliği bulunmayan ön ve arka yüzeylerinde  koruyucu tabakası bulunan çok çabuk deforme olmayan kuşe etiket özelliği bulunur üst yüzeyi mat olan bir etiket türüdür. Genellikle  tekstil ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Lazer Etiket

Lazer EtiketA4 boyutlarında üretilen, tonerli yazılardan baskı alınabilen etiket türlerinden olan ribon ile baskı alınamaz.Birim ağırlığı 80 gram/m2’dir.

Floresan Etiket

Floresan EtiketÖncelikle floresan etiketler kağıt bazlı etiketler olup sıvı ve nem gibi dış mihraplara karışı duyarlı olan bu etiket türleri canlı renkli olup sarı,kırmızı,mavi,turuncu ve yeşil’dir. Yüzey kısmı renkli olup yapışkan olan bu etiket türü baskı ribon ile alınmaktadır. Renkli fosforlu bu etiket türü çeşitli yerlerde dikkat yazısı veya uyarı yazısı olarak da kullanılmaktadır.

Kuşe Etiket

Kuşe EtiketKuşe etiket piyasada en çok kullanılan ve etiket piyasasının en uygun maliyete sahip olan kuşe etiketler kullanım alanı çok fazla geniş alana sahiptir. Kuşe etiketlerin mat ve parlak kuşe olarak iki çeşide ayrılmaktadır.Piyasa da en çok parlak kuşe talep görürken gıda sektörü başta olmak üzere bir çok sektörde yerini almaktadır.

Vellum Etiket

Vellum EtiketKuşe etike ile aynı şekilde en çok tercih edilen maliyeti en uygun olan etiket çeşidi olup, Vellum etiketler genelde mat görünür ve pirüzlü yüzeye sahip olmaktadır. Mat olması sebebi ile ribon baskılarında çok daha kaliteli baskı alınmaktadır. Kalem ile rahat bir şekilde yazılan Vellum etiket son alt ve üst koruma tabakası bulunmaz.

Vellum etiket kullanılan alana göre değişen sökülebilme özelliği ile son derece iz bırakmadan rahat söküle bilen bir etiket çeşididir. Sök çıkar etiket türleri arasında yer alan Vellum daha sonra üzerine eitket yapıştırma yolu ilde değil de etiket çıkararak alandan rahatlıkla sökebilirsiniz. Vellum etiketlerin üzerine rahatlıkla logo,banner grafik baskıları alınabilir.