Hangi Ribon Tercih Edilmelidir?

Ribon, bir çeşit termal transfer baskı metodunda kullanılan ve rulo şeklinde olan şerit filmlerdir. Yüzeyinin bir kısmında model ve çeşidine bağlı olarak reçine ve bal mumundan oluşan ve belli sıcaklık derecesinde eriyen mürekkep bulunur. Yüzeyinin diğer kısmında ise, koruma ve taşıma işlevi gören bir tabaka mevcuttur.

Termal yazıcı kafanın ısıtmasıyla kâğıda geçen mürekkep, film üzerinde katı şekilde bulunmaktadır. Baskı yapılmak istenen malzemenin ve baskıyı yapacak yazıcının birbirlerine olan uyumu, yapılan baskının kalitesini belirlemede en önemli noktadır. Ribonun baskı modülüne yerleştirilirken kılavuzda yazılanlara göre yerleştirilmesi de yine önemli bir noktadır.

 

Ribon Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım amacına ve kullanıldığı malzemeye ve maliyetine ve de kalitesine göre ribon çeşitleri farklılık gösterebilmektedir. En yaygın olan ribon çeşitlerinden biri Wax ribon olarak bilinmektedir. Wax ribon, ekonomik baskı yapılabilmesine olanak sağlayan bir ribon çeşididir. Daha çok kağıt bazlı etiketler üzerinde kullanılan Wax ribon, plastik olmayan etiketlerin neredeyse tamamında kullanılmaya uygundur.

Sentetik etiketler için uygun bir çeşit olan Resin ribon, en dayanaklı tür olarak karşımıza çıkar. Kimyasal maddelere ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Yüksek ısıya maruz kalma durumu söz konusu olan etiketler için bire birdir. Tekstil baskı yapılırken en zor yıkama koşullarına ve hatta alkole dahi dayanabilmektedir. Reçine oranı diğerlerine kıyasla çok yüksek olan Resin ribon, polietilen ve polyester etiketler ile polipropilen ve polimid türündeki etiketlere baskı yapmak için gayet uygundur.

Diğer bir tür olan Wax Resin ribon, Resin ribon kadar kaliteli olmasa da Wax robinden daha kalitelidir. Buna bağlı olarak fiyatları da yarı oranında artış ve azalış göstermektedir. Bazı barkod yazıcıların kafa yapısına bağlı olarak kağıt bazlı etiketlerde Wax Resin ribon kullanmak gerekmektedir.

 

Her Ribon Her Yazıcıda Kullanılır Mı?

Önceden Toshiba marka barkod yazıcılar için Toshiba ribon kullanmak gerekiyordu çünkü ribonun sarıldığı kartonda sadece bu markaya özgü çentikler bulunmaktaydı. Şimdilerde ise bu çentikler neredeyse bütün ribon markalarında mevcut olduğundan Toshiba yazıcılar içinde birçok marka ribon kullanılabilmektedir. Zebra marka barkod yazıcılarda da yine birçok farklı marka ribon kullanılması uygun hatta ekonomik bile olabilmektedir. Tercih ettiğiniz ribonlar http://www.ribonsepeti.com sitesinden ölçülerine ve fiyatlarına göre inceleyebilirsiniz.