İnşaat Sektöründe Pazarlama

İnşaat Sektöründe Pazarlama Niçin Önemlidir?

Öncelikle bir işi ne kadar kaliteli yaparsanız yapın o işi pazarlayamadığınız zaman yapılan iş size hiçbir kazanç sağlamaz. Her kaliteli işin sonu ancak ve ancak o işin piyasaya pazarlanmasıyla mümkündür. Piyasaya sunulan iş kaliteyle birleşince de sonu hem bol kazançlı hem de süreğen olur.

İnşaat sektöründe pazarlama çok önemlidir. Yapılan projelerin istenilen fiyattan satılması kısa zamanda satılması kar marjının yüksek olması için piyasaya nasıl sunulduğuna bağlıdır. Piyasaya sunulan bir projenin kısa zamanda istenilen ölçülerde tükenmesi gereklidir. Piyasaya sunulan proje kısa zamanda ve istenilen ölçülerde satışının yapılmaması durumunda proje günden güne değer kaybına uğrar ve satış süresi daha da uzar. Bu sebeple İnşaat sektörü riskli bir alandır.

İnşaat Sektöründe Pazarlama Yöntemleri

1- Televizyon ve Radyo: Günümüzde en yaygın olan ve en etkili olan yöntemlerden biridir. Çünkü günümüzde her insanın evinde, iş yerinde, arabasında yani insanın olduğu her alanda televizyon ve radyo bulunmaktadır. Bu sebeple televizyon ve radyo reklamları sayesinde daha geniş bir kitleye ulaşmak mümkündür.

2- Billboard: Billboard reklamları ise yol kenarlarında ve şehir içi ulaşımında karşımıza çıkan büyük resimli levhalar sayesinde insanların sadece gözüne hitap eden reklamdır. Billboardlardaki reklamlar her insanın ilgisini çeken reklam değildir. Bu sebeple istenen kitleye ulaşma gücü zayıftır.

3- Gazete: Günümüzde gazete okuma alışkanlığı günden güne azalmaktadır. Bunu sebebi ise iletişim araçlarının yerini artık telefonların alması ve telefonların da akıllanmasıdır. Artık insanlar gazete satın alma ve okuma alışkanlıklarını yitirdiklerinden inşaat pazarlamacılığının ulaşabildiği kitle azalmaktadır.

4- İlan siteleri: En etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Günümüzde insanlar oturdukları yerden rahat bir şekilde istedikleri her yerdeki inşaat projesine ulaşabiliyor ve gerekli gördükleri bilgileri bu siteler sayesinde alabilmektedirler.

5- Sosyal medya: Çağımızın vazgeçilmez alanı sosyal medya sayesinde inşaat sektörü hem daha ucuz hem de daha fazla bir kitleye ulaşabilmektedir.