İnşaat Makineleri Nelerdir ?

İnşaat sektöründe, işlerin güven içinde emniyetli bir şekilde hızlıca yapılması için, her geçen gün gelişen teknolojinin nimetlerinden bu sektörde de faydalanılmaktadır. İş makineleri birçok kişi tarafından zaman konusunda sıkıntı yapılacak bir işi kolayca ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Sizler için bizde bu sektörde makineler nedir ? inşaat makineleri nelerdir? bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Aşağıda bu araştırmamız neticesinde ulaştığımız inşaat makinelerini sizler için araştırdık.

Loder ( Yükleyici )Loder ( Yükleyici ) :

Loder, bir traktör ve önde yüklemeyi kolaylaştıran kepçe kısmından oluşmaktadır. Bu makine tipi inşaat sahasında gerçekleşen harfiyatı, kamyonlara yüklemekte kullanılmaktadır.

 Bekoloder ( Kazıcı - Yükleyici ) Bekoloder ( Kazıcı – Yükleyici ) :

Bekoloder, traktör, önde yükleyici kepçe ve arkada kazıcı aparat kısmından oluşmaktadır. Loderdan tek farkı arkada kazıcı özelliğinin de bulunmasıdır. İnşaat sahasında çok fonksiyonel kullanılan makinelerden biridir.

Ekskavatör Ekskavatör :

Kendi bulunduğu düzeyin altında veya üzerinde iş yapabilen Ekskavatör, alt tarafı paletli, lastik tekerlekli ve ya kamyon şaseli olarak karşımıza çıkan esnek bir inşaat makinesidir.

DozerDozer :

Bir traktör ve önüne kaldırılıp indirilebilir şekilde monte edilmiş kazıcı bir levhadan oluşan inşaat makinesidir. Tırtıklı veya lastikli yol yapım işlerinde kullanılan makinelerdendir. 

 

 

GreyderGreyder :

Greyderler, arka kısım, ön kısım, kazıyıcı levhadan oluşan inşaat makineleridir.

Skreyper Skreyper :

Skreyperler; ana mesele olarak toprak katmanının üst kısmının kaldırılmasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda sulama kanallarının açılmasında ve yollarda oluşmuş yarmaların açılıp dolgularının yapılmasında kullanılmaktadır. 

FinişerFinişer :

Hazırlanmış malzemeyi, asfalt, toprak ya da mekanik serip sıkıştırma yapan paletli, tekerlekli iş makinelerinin tamamına verilen isimdir. 

 

Kazıyıcı / Yükleyici Kazıyıcı / Yükleyici :

Kazıcı / Yükleyici operatörü, paletli ve lastik tekerlekli yükleyicileri kullanarak, çeşitli malzemeleri ve ataşmanları bir yerden bir yere taşımaya yarayan araçlardandır. Aynı zamanda bu araçlar ile tünel kazma işlemleri de güvenli bir şekilde yapılmaktadır.