Hangi Tür İnsanlar Alışveriş Hastalığına Daha Yatkın

ALIŞVERİŞ HASTALIĞI

Oniomani (kompulsif satın alma) kadınlarda daha sıklıkla karşılaştığımız bir sorundur.

Peki, hangi tür insanlar alışveriş hastalığına daha yatkın?

Yeni şeyler satın almayı hepimiz severiz ancak bunun patolojik boyuta taşındığını gösteren bulgular ise, sürekli olarak ihtiyaç dışı ürünler satın alınması ve çoğu zaman limiti dolduran kredi kartı borçlarını beraberinde getirmesidir. Para harcamak dürtüsel bir davranıştır. Dürtüsellik bağımlılık potansiyeli yüksek kişilerde görülür. Dürtüsellik bazen bir Hangi Tür İnsanlar Alışveriş Hastalığına Daha Yatkınpsikiyatrik bozukluğa da eşlik edebilir. Kadınlarda genellikle sosyal ilişkilerdeki duygusal yoksunluk, tatminsizlik ile kendini gösterir.

Mutsuzluğunu, doyumsuzluğunu, kişi yeni kıyafetler alarak tatmin etmeye çalışır ve böylece kendini rahatlamış hisseder. Güzelleşme, güzel giyinme, göze çarpma arzusu her kadında vardır. Ancak bağımlı bir kadın, ne kadar pahalı olursa olsun bir elbiseyi beğendiyse, diğer masraflarından feragat edip o elbiseyi alır. Ve böylece mutlu olur. Mutlu olduğunu sanır.

Çünkü bir süre sonra bir pişmanlık duygusu başlar ve kişi bu döngüde asla tatmin olamaz.

Zaten çoğunlukla bu kişiler tatminsizlik problemini hayatının her alanında yaşıyor olurlar. Evinden, işinden yahut eşinden, hayatında sahip olduklarından memnun olmayan her kadın kendini moda sitelerinde ya da avm lerde bulur. Bağımlılık haline geldiğinde stresli bir günün ardından yapılacak en güzel şeydir bu.

Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır ki stres atmak için çok masraflı bir eylemdir.

Bu bağımlılık kabullenildikten sonra her türlü yenilebilir. Dürtü bozukluğu iç görü olduğu durumda tedavisi olan bir hastalıktır. Benim önerim bir psikiyatriste veya psikolojik danışmana başvurulmasıdır. Bir diğer önerim ise illaki stres atmak için bir şeyler yapmalıyım diyenler için ben diyorum ki yemek yapmak, spor yapmak, yürüyüş yapmak, yeni hobiler edinmek de tedavi seçenekleri arasındadır.

Hangi Tür İnsanlar Alışveriş Hastalığına Daha Yatkın” için bir yorum

  • Şubat 22, 2018 tarihinde, saat 1:45 pm
    Permalink

    zengin parası olan parada sıkıntı çekmeyen maddi hesaplar peşinde olmayan kafası rahat kadınlar bu konu üzerinde hasta olmamaları için bir engel bulunmamaktadır.

Yorumlar kapatıldı.