Barkod Yazıcı Nedir? En Çok Hangi

Barkod basmak için kullanılan piyasada çeşitli marka ve modellerde bulunan yazıcılara barkod yazıcı denir. Direkt Termal Baskı ve Termal Transfer Baskı olmak üzere iki çeşit baskı yöntemi mevcuttur. Direkt termal baskı yönteminin özellikleri arasında ise; etiket ömrü kısadır, ribon masrafı yoktur çünkü yakarak basılır ve ısıya dayanıklı olmak üzere termal etiket kullanılması gerekir. Direkt termal baskı yönteminde adından anlaşılacağı üzere kağıt önce ısıtılır daha sonra yakılarak basılır. Kısa süreli kullanıma uygundur. Termal transfer baskı yönteminin özellikleri ise; ribon masrafı vardır çünkü yakarak basma işlemini gerçekleştirmez. Etiket ömrü direkt termal baskıya göre oldukça uzun ve de her türden etiket olmak üzere baskı yapılmaktadır. Termal transfer baskı yönteminde yakma işlemi olmadığından ribon kullanılır. Ribon ısıtılarak kâğıda yapıştırılır.

 

Barkod Yazıcı Nerelerde Kullanılır?

Çeşitli dağıtım uygulamalarında, stok kontrolü ve demirbaş takibinde, kan bankaları, eczane depoları, güvenlik sistemlerinde, denetimde ve otel odalarının denetimi, mağaza denetiminde, dernek vb. yerlerde üye takibi için, ürün takibinde, video takip sistemleri vb. gibi yerlerde kullanılmaktadır.

 

Piyasada Tercih Edilen Barkod Yazıcıları

Uzun yıllardır dünya pazarında olan Zebra barkod yazıcıları, hem kaliteli hem de zengin olması nedeniyle ürün yelpazesine sahip olup tercih edilmektedir. 2015’te adı TLP2844 modeli olan ve şimdilerde ise isim değişikliğine gidilerek GC420t adıyla devamını sürdürmektedir. Zebranın ömrü diğerlerine göre oldukça kısadır fakat kaliteli ve kullanışlı oluşu tercih edilir. Argox Barkod yazıcıları ise hesaplı kullanışı ile birçok kişinin tercihleri arasına girmiştir. Kaliteden ödün vermeyenlerin aklına geldikleri Honeywell PC42T yine en çok tercih edilenler arasındadır. Baskı kalitesini yakalamak mümkündür. Her alanda kullanıma kolaylık sağlaması ile bilinen Toshiba FV4T kullanıcıların memnun kalması için tüm donanımlara sahiptir.