Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin Nasıl Karakterleri Vardır?

Endüstri mühendisliği bölümünü okumayı tercih eden öğrencilerin, her alandaki öğrenciler gibi farklı karakteristik özellikler taşıyarak o bölüme yerleşmiş olması gerekir. Eğer insanlar kendi yeteneklerine göre tercih yapmasaydı piyasadaki mesleklere bir yığılım olması kaçınılmaz olurdu. Peki, bir endüstri mühendisliği öğrencisinin nasıl bir karaktere sahip olması gerekir?

Meraklı

Meraklı gözleriyle etrafı inceleyen, çevresinde gördüğü her problemin nasıl çözüleceği ile ilgili kendi kendine fikirler üreten insanlar olması gerekir. Arabayla giderken tekerlek çukura girdiğinde bile çukurla ilgili fikirler üretebilecek kadar vizyon sahibi kişiler olması gerekir. Sebeplerini araştırarak çözüm önerileri sunması gerekir.

Lider

Bir firmada yönetici konumunda çalışıyor olmak lider olmak demek değildir. Altında ve üstünde çalışan kişilerin problemlerine yetkinlik gösteremeyen bir kişi tam anlamıyla endüstri mühendisi olamaz. Henüz üniversite yıllarını yaşıyor olan bir mühendislik öğrencisi çevresindeki rakiplerine karşı üstünlük kazanmaya, sözü dinlenecek kadar saygınlığa ulaşmaya başlamışsa ve herhangi konuda bir problem çıktığında kendisine başvuruluyorsa meslek hayatına rakiplerinden birkaç adım önde başlayacağı kesindir.

Sayılarla Dans Edebilen

Endüstri mühendisliği temelinde hesap kitap yapmaya dayalı bir mühendislik olduğu için bu bölümün öğrencileri sayılarla çok içli dışlı olacaktır. Yeri geldiğinde sayfalarca problem çözerken bazen 4 işlemle işlerini halledebilecektir. Bazen bir kamyona sığabilecek kasaları hesaplarken bazende yeni kurulacak bir tesisin yerleşimini tasarlayabilir. Bir çağrı merkezine gelen ortalama şikâyet sayılarının analizini yaparken bir elektronik fabrikasında kablolardaki hata paylarını hesaplayabilir.

Sorumluluk Sahibi

Sorumluluklarını yerine getirmeyen bir kişiye olan tahammül sınırları oldukça azdır. Hele ki bu kişinin mühendis olduğunu düşününce hata yapma payının sıfıra yakın olması gerekir. Endüstri hata kabul etmeyen bir oluşumdur. Örneğin bir kek fabrikasında gramajla ilgili hesaplama yapılırken 50 gram olan bir kekin ağırlığını 60 gram olarak sisteme girdiğinizde, uzun vadede firmaya büyük maliyetlere sebep olacaktır.