Büyükşehir ve Kar

Büyükşehirde yaşayan ve her gün bir yere yetişmek zorunda olan insanlar için kar yağışlı havalar adeta eziyete dönüşüyor. İşlerine, okullarına yetişmek için buz tutmuş yollarda sürünen insanlarla doluyor büyük şehirler. Ellerinde sıcacık kahve bardaklarıyla evde bembeyaz havayı izlediklerini hayal ederken, kendilerini yoğun bir trafiğin içinde buluyorlar.

Büyük şehirde yaşamak birçok açıdan avantajlı olarak bilinir. İş imkanları, okul seçenekleri her zaman büyük şehirleri daha yaşanılır kılıyor. Fakat kış mevsimi geldiğinde ve herkesin sabırsızlıkla beklediği kar yağmaya başladığında büyük şehirler yaşanmaz duruma geliyor. Kar tatili olacak mı diye düşünürken bir anda kilit haline gelmiş trafiğin içinde buluyor herkes kendini. Trafik zaten metropollerin en büyük sorunuyken bir de kar yağdığında bu durum bir felç halini alıyor.

Aynı durum çalışmayan insanlar için de geçerli. Evde huzur içinde sıcak sıcak oturarak kar yağışını izlemek isteyen birçok insan var. Bu onlar için huzur verici olacakken metropol kirliliği karla birlikte yere iniyor ve müthiş bir hava kirliliğiyle baş başa bırakıyor şehir insanını.

Yani neresinden bakarsanız bakın karlı havalar şehir insanı için bir huzurda çok eziyet haline dönüşüyor. Kış mevsimine aşık insanlar için bile… Ne yazıktır ki işe gitmek zorunda olan insanlar kar yüzünden yollarda çile çekerken, evinde oturan insanlar da büyükşehir kirliliğine bir kez daha tanık oluyorlar.