Borsa Da Nasıl İşler Bulunmaktadır?

Borsa oldukça karmaşık bir yapıya sahip olup borsa piyasasında bir yer edinip başarılı olmak göründüğü gibi hiçte kolay değildir. Bu sebepten dolayı borsaya yeni giriş yapacak yatırımcılar oldukça çekimserdir ve ne yapacağının farkında değillerdir.

 Borsa da nasıl işler bulunmaktadır?

Öncelikle borsanın ne olduğunu iyi bilmek gerekiyor. Borsa, ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım- satım işlemlerinin bir aracı sayesinde gerçekleştirme olayıdır. Bu tanım borsa hakkında bir fikri olmayanlar için biraz karmaşık gelebilir. Daha açıklayıcı bir şekilde bahsedersek, ticarete konu olan mallar, bunlar: Buğday, mısır, pamuk, petrol, altın ve gümüş gibi yatırım araçlarının fiziki olmayan şekillerde yani elinize ulaşmayan bir malın alım satımıdır. Kıymetli evraklara örnek verecek olursak örneğin ülke borsasında işlem gören bir hisse senedini, değer kazanmadan önce satın alıp değer kazanmaya başladığı zaman satma işleminizi bir aracı kurumun gözetiminde tamamlamanız ile gerçekleşir. Borsaya ilk başlayan birinin yapması gerekenler, kendinize bir aracı kurum seçmelisiniz ve daha sonra kendinize uygun bir portföy oluşturmalı ve bu yatırımınızı takip etmelisiniz. Fiyatlar düşükken satın almalı ve fiyatlar yükseldiği anda satışınızı gerçekleştirmelisiniz. Borsanın genel mantığı bu şekilde işlemektedir.

 Borsa nasıl çalışır?

Borsada yapılan işlemler bir arz-talep dengesi üzerinde olup çalışmaktadır. Yani borsadan bir hisse senedi alacaksanız siz hisse senedini almayı düşünürken onu satmayı düşünen yatırımcılar da olmalıdır. Borsa riskli olduğundan dolayı hem size kazandırabilirken hem de sizi batırabilir. Bu yüzden sistemi iyi anlamınız ve çözmeniz gerekecektir. Bu konuda başarılı olmak için piyasaya takibini iyi yapmalı neyden kâr neyden zarar yapabileceğinizin farkında olmalısınız. Bu borsada deneyim sağlamak için Forex’te demo hesap açarak 100 bin dolar sanal para ile kendinizi geliştirebilirsiniz.