Banyo Dekorasyonu Nasıl Seçilmeli?

İnsanlar ekonomik bağımsızlıklarını elde edip belirli bir refah seviyesine ulaştıktan sonra göze hitap eden, ferah, huzurlu ve mutlu olabilecekleri yerlerde yaşamak isterler. Önce bir ev alırlar veya kiralarlar sonra bu evi bütçelerini dikkate alarak istedikleri şekilde dekore ederler. Yani bu evi yaşamak istedikleri, hayalini kurdukları ev haline getirirler. Yıllar öncesinde insanlar, gerek ülkenin refah düzeyinin düşük oluşu, gerek binaların mimarilerinin biçimsiz oluşu, gerekse iş hayatlarının yoğunluğundan başlarını kaldırıp diğer insanların evlerini nasıl dekore ettiklerini görememelerinden sebeple evlerini oldukları gibi kabullenip yaşamlarına devam ederlerdi.

Fakat tabir uygunsa, artık devir değişti. İnsanlar evlerinin dekorasyonun iş hayatlarını, aile hayatlarını, eğitim hayatlarını en önemlisi iç huzurlarını ne denli etkilediklerinin farkına vardılar. Bu farkındalığın etkisiyle evlerinin her köşesini diledikleri şekilde dekore etmeye başladılar. Unutmamak gerekir ki eskiden bir evi dekore etmek günümüze göre daha külfetliydi. Fakat piyasada rekabetin artmasıyla çok daha uygun fiyatlarla insanlar evlerini dekore edebilecek imkanlara kavuştular.

Banyo Dekorasyonu

Çalışan insanlar evlerini otel gibi kullanmaktadırlar. Bu otelin en çok kullanılan odalarından birisi de şüphesiz banyodur. Konu dekorasyon olduğunda insanlar en çok kullandıkları odalardan başlarlar evlerini dekore etmeye. Banyonun burada diğer odalara oranla öne çıkan bir özelliği göze çarpmaktadır. O da her sabah hepimizin gittiği yer olmasıdır. Bu yer ne kadar ferah ne kadar huzurlu olursa gün o kadar güzel başlar.

Evimizi dekore etmeye karar verdik ve sıra banyoyu nasıl dekore edeceğimize geldi. Peki, banyo dekorasyonu nasıl seçilmeli?

Banyo dekorasyonunu seçerken öncelikle banyodan beklentinizin ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Basitçe örnek verecek olursak dekore edeceğiniz banyodan dinginlik ve huzur mu dinamik ve güne enerjik başlamanızı sağlayacak bir tasarım mı beklediğiniz sorusunu cevaba kavuşturmanız gerekmektedir. Bu aşamayı başarıyla tamamladıysanız sıra banyonuzu bir bütün olarak düşünüp ebatlarına ve tasarımına en uygun dekorasyonlar hakkında fikir edinmeye gelmiş demektir.

Eğer küçük bir banyonuz varsa banyonuzda kullanacağınız temel renkleri açık renklerden seçmelisiniz. Çünkü açık renkler, küçük banyolara aydınlık ve ferah bir hava katmaktadır. Küçük banyoların daha büyük görünmesini sağlamak için ayna kullanabilirsiniz. Aynanın oluşturacağı yansıma banyonuzu olduğundan daha büyük ve ferah gösterecektir. Ayrıca küçük banyolarda alandan tasarruf etmek istiyorsanız gömme dolap imdadınıza yetişecektir.

Dekorasyon yapılacak alan geniş bir banyo olduğunda dekorasyon alternatifleri de artacaktır. Üstelik doğru şekilde dekore edildiğinde daha şık görünecek oluşu geniş banyoların artılarından birisidir. Geniş banyolara bütün olarak bakıldığında kullanılan mobilyalar birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Çamaşır ve kurutma makineleri göze batmayacak şekilde kamufle edilmelidir. Mümkün oldukça çıkıntı oluşturmaktan kaçınılmalıdır.